Aktualizace Windows 7 a její úskalí
Automatický restart po instalaci? Ale kdeže!
Že si Windows 7 automaticky stahuje a instaluje všechny nové updaty je jistě praktická věc. Ale otravující nutnost nového startu po důležitých aktualizacích nervuje děsně. Alespoň mě tedy určitě.Z železnou pravidelností se tak děje kdyaž s někým komunikuji nebo dělám něco, co vyžaduje čas.
U verzí Windows 7 Pro a Ultimate se dá restart vypnout nastavením přímo z Windows. A sice v nastaveních skupinových práv. Pro ty socky z nás, kteří mají doma pouhou Home verzi, tak nezbývá než si trochu poupravit registry. Otevřete si nabídku Start a do vyhledávacího pole napište regedit a stikněte Enter. Najděte větev HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Policies\Microsoft\Windows\WindowsUpdate\AU\. Jestliže vám poslední dvě věci chybí (jako že by měli), musíte si je sami nejdříve dodělat. Novou složku vytvoříte pravým klikem v levém seznamu a klikem na Nový->Klíč. Ve vámi vytvořené podsložce AU pak vytvořte novou hodnotu DWORD a pojmenujte ji jako NoAutoRebootWithLoggedOnUsers. Nakonec tomuto Dwordu přiřaďte hodnotu jedna. Celá konstrukce by ve výsledku měla vypadat následovně:
A tím to hasne, nyní stačí restart a je to.
Deinstalace a ignorování problémových updatů
Microsoft svoje updaty velice pečlivě testuje, každopádně semtam někde na webu objevím věty typu ten a ten balíček mi zlikvidoval systém, či podobně. Samozřejmě se v takových případech dá použít Bod Obnovení a jednoduše se tak nepříjemnosti zbavit. Problém ale může být v tom, že při aktualizacích jsou zaměňovány systémové soubory. Třeba takový uxtheme.dll je nahrazen originální verzí skoro pokaždé. A mít vlastní themes bez úpravy této knihovny nejde. Než někdo pak udělá novou „upravenou“ verzi chvíli to trvá.
Ať už tak nebo tak, oboje akorát tak stresuje. Takže když chceme nějaký update odinstalovat, postupujeme následovně.
Otevřete si v nabídce Start položku Všechny programy a najděte a klikněte na Windows Update. Vlevo dole klikněte na Nainstalované aktualizace. Najděte aktualizaci, která vám dělá potíže nebo které se chcete zbavit (většinou je to právě ta poslední) a klikněte na ní pravým tlačítkem. Vyberte Odinstalovat a zbavte se potíží. Po restartu, který je ve většině případů nutný po takovémto zásahu je ale aktualizace znovu k mání a Windows vám to dají vědět bublinou a budou vám ji neustále předhazovat znovu ke stažení. Zabráníte tomu následovně. Jakmile vás Windows znovu vyzvou k aktualizaci, nebo když si ji sami znovu vyžádáte manuálně (Start->Všechny programy->Windows Update->Vyhledat aktualizace), dostanete seznam dostupných aktualizací. V nich kliknete pravým myšítkem na tu kterou nechcete, a zadejte aby vás Windows na tuto konkrétní aktualizaci už nikdy neupozorňoval. Aktualizace bude příště zašedlá a nebude se automaticky stahovat a instalovat. Totéž platí, resp. tentýž přístup použijte, pokud aktualizace nemáte nastaveny na automatiku, ale na potvrzování. Když dopředu víte, že vám konkrétní aktualizace rozhasí systém, po tomto zásahu už vás nebude otravovat.
Samozřejmě může nastat situace, že si onu aktualizaci později stáhnou chcete. V tom případě postupujete stejně jako v předešlém a onu dotyčnou aktualizace prostě znovu povolte. Následně si ji Windows znovu stáhnou a nainstalují.
Restart místo Klidového režimu?
Nejméně jednou měsíčně zveřejní Microsoft nové updaty. Pokud máte nastavenou automatickou aktualizaci, Windows si updaty stáhne. Instalace pak proběhne při příštím vypnutí počítače. Jestli jsou nové aktualizace k dispozici poznáte podle statusu ikony v pravém dolním rohu obrazovky. Také tlačítko pro vypnutí vám signalizuje že proběhne instalace updatů. Ve většině případů je podobný průběh žádoucí. Praktický je ale je pro někoho. Při vypnutí se zdlouhavě začnou aktualizace instalovat a pokud jste právě počítač chtěli vypnout a odejít jistě vás to drží, zejména máte-li notebook. Nemluvě o tom, že při příštím startu vás čeká druhé kolo toho všeho. Navíc jestliže chcete přejít POUZE do klidového stavu, tedy nevypnout počítač, čeká vás menší překvapení. Totiž počítač do klidového stavu nepřejde, ale drze sám od sebe restartuje!
Zabránit tomuhle prapodivnému (i když pravda, logickému) chování lze snadno. Otevřete si nabídku Start a napiště regedit. Najděte větev HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\WindowsUpdate\AU a vytvořte v ní nová DWORD se jménem NoAUShutdownOption a přiřaďte mu hodnotu 1. Po restartu bude vyřešeno.
Dodám jen, že vynechávat nebo neinstalovat aktualizace je hazard se zdravím vašeho počítače.